Epic ve Apple arasındaki ipler bir kez daha gerildi!

Epic, yasak nedeniyle “iOS için Epic Games Store’u geliştiremeyeceğini” söyledi ve bu hareketi “DMA’nın ciddi ihlali” olarak nitelendirdi. Başka bir deyişle teknolojideki en büyük sıkıntı devam ediyor.

Fortnite geliştiricisi konuyla ilgili bir blog yazısı yayınladı ve Apple’ın avukatları tarafından gönderilen ve Epic Games’i “doğrulanabilir şekilde güvenilmez” olarak nitelendiren bir mektubu paylaştı. Bu mektup, yasağın ardındaki nedenin, Apple’ın Epic’in sözleşmeye bağlı sözleşmelere uymayacağı yönündeki korkusundan kaynaklandığını öne sürüyordu. Bir geliştirici hesabı almak için Apple’ın bu yılın başında Epic’e bir geliştirici hesabı verdiğini, dolayısıyla şirketin o zamanlar herhangi bir uyumluluk korkusu olmadığını belirtmekte fayda var.

Epic ve Apple arasındaki ipler bir kez daha gerildi!

Peki ne değişti? Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın AB App Store değişikliklerini özellikle yüksek sesle dile getirdi ve bunları “kötü niyetli uyumluluğun yeni bir örneği” olarak nitelendirdi. Sweeney, Apple’ın teknik olarak DMA’ya uyduğunu, ancak üçüncü taraf uygulama mağazalarının çeşitli şekillerde ciddi şekilde altını çizdiğini söylüyor ve bunu “indirmelerde yeni gereksiz ücretler ve işleme koymadıkları ödemeler için yeni Apple vergileriyle dolu rekabete aykırı bir plan” olarak nitelendiriyor.

İki şirket arasındaki husumet, DMA’nın AB’nin gözünde parlamasından çok öncesine, yıllar öncesine dayanıyor. Epic Games, 2020’den bu yana Apple’ın geliştirici işlem ücreti politikasına karşı mücadele ediyor ve antitröst davasını Yüksek Mahkeme’ye kadar taşıdı. Mahkeme, Apple’ın eyaletin Haksız Rekabet yasasını ihlal ettiğini belirterek Epic’in lehine karar verdi ancak Apple’ı tekel olarak adlandırmaktan vazgeçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x