Microsoft, Copilot+ PC’ler için Windows 11 Recall Özelliğinin Çıkışını Erteledi

Microsoft, güvenlik riski olduğu doğrultusunda büyük tartışmalara yol açan ve Copilot+ PC’ler için sunulacak olan Windows 11 Recall özelliğinin çıkışını erteleme kararı aldığını duyurdu. Şirket ilk olarak 7 Haziran tarihinde yayınladığı bir blog yazısını güncelleyerek Recall’un 18 Haziran tarihinde Qualcomm Snapdragon X Elite işlemcilere sahip Windows 11 Copilot+ PC dizüstü bilgisayarlarla sunulmayacağını açıkladı.

Microsoft’un güncellediği blog yazısı tam olarak şu şekilde: “Bugün, Copilot+ PC’ler için Recall (önizleme) özelliğine ilişkin ek bir güncellemeyi duyuruyoruz. Recall, 18 Haziran 2024 tarihinde Copilot+ PC’ler için genel kullanıma sunulacak bir önizleme deneyiminden, önümüzdeki haftalarda ilk olarak Windows Insider Programı’nda (WIP) kullanıma sunulacak bir önizlemeye geçecek. Windows Insider Topluluğumuzdan Recall hakkında geri bildirim aldıktan sonra, genellikle yaptığımız gibi, Recall’u (önizleme) yakında tüm Copilot+ PC’ler için kullanılabilir hale getirmeyi planlıyoruz.

Deneyimin kalite ve güvenlik konusundaki yüksek standartlarımızı karşıladığından emin olmak için Windows Insider topluluğunun uzmanlığından yararlanmak üzere Recall’ın sürüm modelini ayarlıyoruz. Bu karar, tüm müşterilerimiz için güvenilir, güvenli ve sağlam bir deneyim sunma ve özelliği tüm Copilot+ PC kullanıcılarına sunmadan önce ek geri bildirim alma taahhüdümüzden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, 3 Mayıs tarihli blogumuzda da paylaştığımız gibi, Güvenli Gelecek Girişimimiz (SFI) doğrultusunda güvenlik Microsoft’taki en önemli önceliğimizdir. Bu, Windows Hello Gelişmiş Oturum Açma Güvenliği (ESS) tarafından korunan “tam zamanında” şifre çözme de dahil olmak üzere Recall içeriği için sağladığımız ek güvenlik korumalarında yansıtılmaktadır, böylece Recall anlık görüntülerinin şifresi yalnızca kullanıcı kimlik doğrulaması yaptığında çözülecek ve erişilebilir olacaktır. Copilot+ PC’ler, Recall ve Windows’un geliştirilmesi SFI tarafından yönlendirilmeye devam edecektir.

Recall (önizleme) Windows Insider Programında kullanıma sunulduğunda, önizlemenin nasıl edinileceğine ilişkin ayrıntıları içeren bir blog yazısı yayınlayacağız. Recall’ı (önizleme) denemek için WIP müşterilerinin donanım gereksinimlerimiz nedeniyle bir Copilot+ PC’lere ihtiyacı olacaktır. Windows Insider geri bildirimlerini duymayı dört gözle bekliyoruz.”

Microsoft, Recall’ı ilk olarak 20 Mayıs’ta Copilot+ PC duyurusunda paylaşmıştı. Şirket, Recall’ın kullanıcıların bilgisayarlarında yaptıkları her şeyi aramayı kullanarak bulabilmeleri için “birkaç saniyede bir aktif ekranınızın resimlerini” aldığını belirtti. Birçok kişi ise Recall’ın büyük bir güvenlik riski olabileceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Daha sonra Microsoft, 7 Haziran’da Recall deneyimini isteğe bağlı bir özellik haline getireceğini ve ayrıca özelliğe gerçekten erişmek için Windows Hello kimlik doğrulamasının kullanılmasının gerektireceğini duyurdu. Bu son karar ise şirketin hala hazır olmadığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x